menuordersearch
technoyadak.com

یک بام و دو هوای مسئولان در قیمت گذاری کالاها ,

مشاهده سبد خرید

تومان
telegraminstagramwhatsup
04435255799 تماس با ما
۱۳۹۸/۵/۲۳ چهارشنبه
(0)
(0)
یک بام و دو هوای مسئولان در قیمت گذاری کالاها
یک بام و دو هوای مسئولان در قیمت گذاری کالاها

طبق گفته مسئولان مشخص است تاکنون دولت تصمیمی برای یکپارچگی قیمت ها در بازار لوازم خانگی نگرفته و این وضعیت فرصت را برای سودجویان فراهم ساخته تا به هر شکل که می‌خواهند قیمت ها بالا ببرند.

به گزارش راه آرمان، نوسانات نرخ دلار آثار منفی زیادی بر اقتصاد کشور وارد کرد و افزایش قیمت لوازم خانگی از این قاعده مستثنی نبود.

در ابتدا هم زمان با افزایش قیمت دلار قیمت لوازم خانگی به صورت افسار گسیخته ای بالا رفت اما به تدریج قیمت دلار پایین آمد و در رنج ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان کنترل شد عجیب آنجاست که همچنان قیمت بالا رفته این محصولات بالاتر می‌رود اما پایین نمی‌آید.

از این رو خبرنگار راه آرمان به بررسی وضعیت بازار، گفتگو با فروشندگان و مسئولان امر پرداخت و علت این افزایش قیمت‌‌‌‌های غیر قابل کنترل را جویا شد.

یکی از فروشندگان لوازم خانگی به خبرنگار راه آرمان گفت: قبل از بالا رفتن قیمت دلار به عنوان مثال یخچالی حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خریداری می‌شد در حالی که اکنون همان یخچال را باید با قیمتی حدود ۳ میلیون خریداری کنیم، تقریبا سه برابر افزایش قیمت داشته است.

وی عنوان کرد: در این شرایط علاوه بر این که قدرت خرید فروشندگان کم شده مردم هم نمی‌توانند خرید چندانی داشته باشند و در حال حاضر بازار لوازم خانگی با رکود بدی دسته و پنجه نرم می‌کند.

ابراز داشت: چگونه فردی که مجموع درآمدش ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است می‌تواند جنسی خریداری کند در حالی که قبلا می‌توانست با ۱۰ میلیون تومان جهازی را فراهم آورد اکنون باید ۳۰ میلیون تومان بپردازد تا همان کالا ها را خریداری کند.

وی افزود: خریدار به دنبال جنسی با کیفیت بالا است و اگر تولید کنندگان داخلی جنسی با کیفیت بالا تولید کنند قطعا مورد استقبال خریداران قرار می‌گیرد اما اگر کیفیت و قیمت پایین باشد حاضر هستند چندین برابر هزینه کنند تا کالایی با کیفیت بالا هرچند خارجی خریداری کنند.

وی افزود: خریدار به دنبال جنسی با کیفیت بالا است و اگر تولید کنندگان داخلی جنسی با کیفیت بالا تولید کنند قطعا مورد استقبال خریداران قرار می‌گیرد اما اگر کیفیت و قیمت پایین باشدحاضر هستند چندین برابر هزینه کنند تا کالایی با کیفیت بالا هرچند خارجی خریداری کنند.

این فروشنده لوازم خانگی با تاکید بر اینکه قیمت دلار پایین آمده و تاثیری در بازار لوازم خانگی به وجود نیامده است مطرح کرد: لوازم خانگی همچنان با قیمت بالا به خریداران ارائه می‌شود و می‌بینیم برخی تولید کنندگان داخلی بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی هر ۴۵ روز یکبار قیمت محصولات خود را بالا می‌برند.

هم ردیفی قیمت کالای ایرانی و خارجی مصرف کنندگان را به سمت خرید کالای خارجی سوق می‌دهد

وی تاکید کرد: در این شرایط برخی برند‌‌‌‌های ایرانی هم قیمت محصولات خارجی شده اند و در اغلب موارد خریداران کالای خارجی را به کالای ایرانی با این قیمت بالا ترجیح می‌دهند.

در ادامه حمید رادمنش رئیس اتحادیه صنف لوازم خانگی کرمان در گفتگو با خبرنگار راه آرمان تصریح کرد: شرکت ها تاکنون کاهش قیمتی در زمینه لوازم خانگی نداشته اند، زمانی که علت را جویا می‌شویم اعلام می‌کنند ارز نیمایی که قیمت آن ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان است دریافت می‌کنند.

وی اظهار داشت: شرکت‌‌‌‌های ایرانی متاسفانه عواملی مانند افزایش حقوق کارگران و… را بهانه قرار داده و نه تنها قیمت‌‌‌‌های خود را پایین نیاورده بلکه درصدی هم افزایش قیمت در سال جدید اعمال کردند.

رئیس اتحادیه صنف لوازم خانگی کرمان در پاسخ به چگونگی استقبال خریداران از کالای ایرانی مطرح کرد: در شرایط کنونی برخی تولید کنندگان داخلی علاوه بر بهبود کیفیت کالا خدمات پس از فروش خود را نیز افزایش داده اند از همین رو تعداد بیشتری از خریداران را جذب کرده اند.

رادمنش تاکید کرد: در حال حاضر بازار لوازم خانگی با رکود مواجه شده است، از آنجایی که فرهنگ صرفه جویی در میان خانواده ها رسوخ کرده است لوازم خانگی مازاد خریداری نمی‌شود.

توزیع کالا‌‌‌‌های کشف شده از انبار‌‌‌‌های محتکران درمیان مصرف کنندگان واقعی

وی در ارتباط با پخش کالا‌‌‌‌های احتکار شده توسط برخی فروشندگان و کشف‌ آنها اذعان داشت: کالا‌‌‌‌های ضبط شده با نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت به دست مصرف کنندگان حقیقی رسیده است.

مهدی حسینی نژاد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در این رابطه به خبرنگار راه آرمان گفت: عرضه و تقاضا در بازار تعیین کننده قیمت کالایی است که مصرف کننده باید در ازای خرید آن پرداخت کند، یکی از شاخصه هایی که در اقتصاد کشور ما بیش از اندازه دخالت دارد قیمت ارز است بدین معنا که با نوسانی در نرخ ارز اقتصاد ما به شدت دچار چالش می‌شود.

وی بیان کرد: به استناد قانون تمرکز بازار در اقتصاد ما به سه بخش دولتی شامل وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بازار نان که برعهده وزارت کشور است است.

تقسیم بازار عامل اصلی سهم خواهی وزارتخانه ها برای تامین کالا

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان افزود: تقسیم بازار منجر به سهم خواهی از سمت وزارتخانه ها برای کالا‌‌‌‌های مربوطه شد از سوی دیگر مسائل مربوط به تامین ارز توسط بانک مرکزی این سهم را محدود کرد.

حسینی نژاد تاکید کرد: سال گذشته بر اساس تصمیمی که توسط سران ۳ قوه گرفته شد به کالا‌‌‌‌های اساسی ارز یارانه ای با قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان داده شود و به مابقی کالاها ارز نیمایی تخصیص داده شود.

وی عنوان کرد: سهم کالاها و تجهیزات خانگی از محل ارز یارانه ای به استناد بخشنامه حذف شد و تامین قطعات این لوازم باید از طریق سیستم نیما یا سنا تامین می‌شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد: صادر کنندگان کالاها موظف شدند بخشی از ارز نیمایی که دریافت کرده اند را به سامانه نیما باز گردانده تا وارد کنندگان کالاها و خدمات از این طریق بتوانند ارز مورد نیاز خود را تامین کنند.

حسینی نژاد یادآور شد: به دلایل مختلفی این امر محقق نشد که تاثیر بسیاری بر قیمت کارخانه‌‌‌‌های تولید کننده لوازم خانگی داشت به همین دلیل بسیاری از‌ آنها علاوه بر تعدیل نیرو ظرفیت تولیدی خود را نیز کاهش دادند.

وی مطرح کرد: در حال حاضر قیمت ارز پایین آمده اما نحوه تامین آن همچنان دچار مشکل است و جلسات متعددی تاکنون برای پیگیری و رفع این مشکل برگزار شده است.

قیمت گذاری کالا ها در کشور بدون متولی است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اذعان داشت: متاسفانه ضوابط حوزه بازار به دلیل تقسیم شدن آن دچار تغییر شده و دستورالعمل‌‌‌‌های زیادی برای آن در نظر گرفته شده همین تغییرات اجازه نمی‌دهد که مبنای مشخصی برای تعیین قیمت ها وجود داشته باشد.

حسینی نژاد ادر خاتمه تاکید کرد: در حال حاضر متولی قیمت گذاری تنظیم بازار‌‌‌‌های استان هستند اما برخی مصوبات قبلی همچنان در حال اجراست، تعدد این ضوابط در قیمت گذاری ها سبب شده تا قیمت یکپارچه ای ارائه نشود.

به گزارش راه آرمان: طبق گفته مسئولان مشخص است تاکنون دولت تصمیمی برای یکپارچگی قیمت ها در بازار نگرفته و این وضعیت فرصت را برای سودجویان فراهم ساخته تا به هر شکل که می‌خواهند قیمت ها بالا برده و ادامه زندگی را برای مردم دشوار سازد.

امیدواریم مسئولان امر هرچه سریع تر چاره ای اندیشیده و سامانی به آشفته بازار قیمت لوازم خانگی و سایر اقلام دهند.

 

منبع: http://www.ghatreh.com

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر